Kazimierz Pazgan twórca Konspolu – Ludzie sukcesu

Kazimierz Pazgan twórca Konspolu – firmy z Nowego Sącza, nazwany jest „królem kurczaków„.

Nie ma chyba osoby w Polsce, która choć raz w życiu nie zjadłaby kurczaka wyprodukowanego przez firmę Konspol – największe przedsiębiorstwo drobiarskie w Polsce. W dużej mierze również dzięki Kazimierzowi Pazganowi i jego firmie Polska jest obecnie największym producentem drobiu w Unii Europejskiej.

Konspol liderem na rynku

Firma Konspol istnieje na rynku od ponad 30 lat i od tego czasu z sukcesem rozwija oraz doskonali produkty, usługi i unikalne technologie. Ta na początku niewielka rodzinna firma przekształciła się w tym czasie w prężnie działające przedsiębiorstwo będące liderem europejskiego rynku drobiarskiego. A sam jej założyciel Kazimierz Pazgan w nieco ponad 30 lat zaczynając od zera dzięki wytrwałości, ciężkiej pracy oraz trafnym decyzjom i inwestycjom znalazł się na 81. pozycji w rankingu Forbes 100 najbogatszych Polaków 2016 roku (w 2015 roku znajdował się na 24 pozycji, a w 2014 roku na 25).

Początki

Kazimierz Pazgan pierwsze pieniądze zarabiał jako nastolatek grając na trąbce na weselach, zabawach i dancingach. Studiował w Warszawie na kierunku resocjalizacja a po obronie dyplomu dostał pracę w zakładzie poprawczym w Świdniku. Jednakże praca na etacie nie była tym, czego szukał i wykorzystując nadarzającą się okazję zaryzykował i wziął w dzierżawę od Spółdzielni Ogrodniczej małą kwiaciarnię w Świdnicy. Okazało się to dobrą decyzją – zarabiał dobrze, jednak ciągnęło go w rodzinne strony.

Gdy w 1977 roku władze polskie postanowiły wesprzeć darmową paszą, skupem jaj oraz niskooprocentowanym kredytem każdego, kto wybuduje kurnik o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych nie zastanawiał się ani chwili i wraz z rodziną otworzył trzy kurniki. Tak właśnie powstał Konspol – najpierw spółdzielnia, potem spółka. W ciągu kolejnych lat otworzył własną ubojnię oraz zakład wędliniarski. Ubojnia Konspolu w Słupcy jest największą ubojnią drobiu w Europie, w której specjaliści kontrolują sposób uboju zwierząt i wydają certyfikaty koszerności. Obecnie firma posiada 88 kurników.

Na początku lat 90-tych Konspol podpisał kontrakty z McDonald’s i KFC – obecnie połowa drobiowych burgerów sprzedawana w tych europejskich restauracjach pochodzi z jego ferm. Dostarcza również mięso m. in. do sieci handlowych Tesco i Biedronka, do restauracji Ikea i Sphinx oraz do Gerbera.

Konspol obecnie

Obecnie założona przez Kazimierza Pazgana Grupa Konspol jest najbardziej zaawansowanym technologicznie producentem i przetwórcą kurczaka w Polsce oraz liderem w Europie. Grupa składa się z Pasz Konspol (wytwórni pasz i producenta kurczaków), Konspol Bis (ubojni kurczaków), Konspol Holding (zakładu przetwórstwa) oraz Trans Konspol (firmy logistycznej). Grupa obecnie działa nie tylko w Polsce i Europie, ale też w Azji a w planach ma również wejście na rynki afrykańskie.

Sam Kazimierz Pazgan nie zajmuje się już prowadzeniem rodzinnego biznesu, jednak w firmie jest codziennie, bo jak mówi nie umie nie pracować. Prowadzenie firmy przejęły jego dzieci – syn Konrad jest Prezesem Wykonawczym, a córka Magda Szefową Rady Nadzorczej.