Pomoc drogowa – Pomysł na biznes

Pomoc drogowa to dobry pomysł na biznes – nie wymyślono jeszcze bezawaryjnych aut a i człowiek jest omylny więc kolizje występują na naszych drogach każdego dnia. Dodatkowo według statystyk w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 599 samochodów, zatem teoretyczne klientów na usługi transportu pojazdów i holowania nie zabraknie.

Od czego zacząć

Oprócz zakupu lawety na początku trzeba uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, różne w zależności od tego czym dokładnie będzie się zajmowała firma. Inne zezwolenia są niezbędne, jeżeli ma świadczyć usługi transportu uszkodzonych lub powypadkowych samochodów, a inne jeżeli ma transportować auta pomiędzy firmami, klientami czy autokomisami. Warto pamiętać, że w przypadku świadczenia usług poza granicami kraju potrzebne są dodatkowe licencje.

Pomoc drogowa – usługi

Głównym źródłem przychodu firmy posiadającej lawetę jest zazwyczaj świadczenie usług pomocy drogowej poprzez transportowanie pojazdów uszkodzonych podczas kolizji do serwisu lub w inne wskazane przez klienta miejsce. Oprócz aut powypadkowych można również przewozić samochody, w których samoistnie pojawiła się usterka uniemożliwiająca dalsze poruszanie się nimi. Statystyki podają, że średni wiek samochodu w Polsce to aż 15 lat, więc teoretycznie psujących się pojazdów powinno być sporo, jednak nie tylko one ulegają awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Również właściciele nowych aut zmuszeni są czasem do skorzystania z lawety, gdyż w wielu przypadkach uszkodzenie w nich jednego podzespołu powoduje blokadę całego systemu, co skutkuje brakiem możliwości dalszej jazdy.

Dodatkowo niektóre awarie i usterki pojawiające się w samochodach można naprawić bezpośrednio na drodze bez konieczności przewożenia auta do warsztatu, takie jak choćby wymiana uszkodzonej opony, dlatego dobrze by było gdyby firma miała również takie usługi w swojej ofercie.

Firma posiadająca lawetę może świadczyć usługi transportu pojazdów pomiędzy komisami, firmami, prywatnymi osobami na terenie kraju bądź zagranicą. Może też współpracować z firmami sprowadzającymi auta z poza granic naszego kraju.

Firma zajmująca się pomocą drogową może świadczyć jedną z powyższych usług bądź wszystkie lub też wyspecjalizować się i na przykład zakupić lawetę umożliwiającą holowanie i transport samochodów ciężkich takich jak ciężarówki czy autokary.

Pozyskanie klientów

Klientów można szukać w standardowy sposób poprzez reklamę w Internecie, rozwieszanie banerów na mieście czy też oklejanie aut reklamą firmy. Można również nawiązać współpracę z serwisami, warsztatami i mechanikami, aby polecali swoim klientom korzystanie z Twoich usług w razie jakiejkolwiek awarii.

Kolejnym sposobem na pozyskanie klientów i zleceń jest podpisanie umowy z firmą ubezpieczeniową i świadczenie dla nich usług transportowych – wiadomo przecież, że osoba, która w cenie polisy opłaca usługę pomocy drogowej nie będzie szukała innej firmy tylko zadzwoni do swojego ubezpieczyciela.

Innym ze sposobów jest branie udziału w przetargach – na przykład Komendy Policji ogłaszają przetargi, w których szukają firm świadczących usługi odholowywania źle zaparkowanych samochodów lub innych aut na parkingi policyjne.

Pamiętaj jednak, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji o otworzeniu firmy, zapoznać się dokładnie z rynkiem i stworzyć szczegółowy biznesplan.