Rupert Murdoch twórca 21st Century Fox i News Corp. – Ludzie sukcesu

Rupert Murdoch ponad 80-letni pochodzący z Australii magnat mediowy, twórca 21st Century Fox i News Corp..

Początki kariery

Australia

Rupert Murdoch po śmierci ojca przejął udziały w News Limited, w którym w 1953 roku objął stanowisko Dyrektora Zarządzającego. W kolejnych latach nabył „Sunday Newspaper” z zachodniej Australii, rozpoczął wydawanie tygodniowego magazynu telewizyjnego „TV Week” i gazety „New Idea”. Nabył również udziały w innych australijskich gazetach podmiejskich jak i w tabloidzie „Daily Mirror” z Sydney. W 1964 roku zaczął wydawać pierwszą gazetę codzienną „The Australian” a w 1972 roku nabył tabloid „The Daily Telegraph”.

Wielka Brytania

W końcu lat 60-tych Murdoch wkroczył również w wielkim stylu na brytyjski rynek kupując najpoczytniejszą w tamtych czasach gazetę na świecie „The News of the World” i upadającą wtedy „The Sun”. W 1981 roku został właścicielem brytyjskiej gazety „The Times”, a następnie „The Sunday Times”.  Osiem lat później założył „Sky Television”, które w 1990 roku po połączeniu się z „British Satellite Broadcasting” przekształciło się w „British Sky Broadcasting”.

Stany Zjednoczone

Jednak Rupert Murdoch nie poprzestał na podbijaniu rynku australijskiego i brytyjskiego. W między czasie kupował również akcje mediów w Stanach Zjednoczonych. W 1973 roku nabył tam „San Antonio Express – News”, a potem zaczął wydawać tabloid „Star”. W 1976 zakupił „New York Post”, a 10 lat później otworzył wszystkim znaną sieć telewizyjną Fox Broadcasting Company. W 1996 roku Rupert rozpoczął nadawanie całodobowego kanału informacyjnego Fox News (konkurenta CNN).

Holding mediowy

Na tym nie kończą się jednak jego przejęcia. Poza największym dziennikiem brytyjskim – The Times, australijskim – The Australian, amerykańskim – The Wall Street Journal i tabloidami New York Post i The Sun, posiada również wytwórnię – 20th Century Fox, firmę wydawniczą – HarperCollins, telewizyjną Fox i BSkyB oraz do roku 2011 portal społecznościowy MySpace. Wszystkie zakupione przez miliardera media (powyższe i wiele innych) wchodziły w skład założonego i kontrolowanego przez niego koncernu mediowego News Corporation istniejącego do roku 2013.

Obecnie po podziale holdingu istnieją dwie spółki: News Corp. kontrolująca około 120 gazet i 21st Century Fox, obejmująca film i telewizję, m.in. telewizję informacyjną Fox News Channel i wytwórnię filmową 20th Century Fox. W 2015 roku 84-letni Rupert Murdoch oświadczył, że kierownictwo drugiej spółki przekazuje synom – James został Dyrektorem Wykonawczym, a Lachlan Drugim Prezesem. Pierwszym nadal pozostaje Rupert Murdoch, jak również nadal piastuje to stanowisko w koncernie News Corp..

Kolejne przejęcia

Na tym jednak Murdoch nie poprzestaje. Nadal przejmuje kolejne firmy, a w 2014 roku złożył ofertę zakupu Time Warner za 86 mld dolarów. Jego propozycja została odrzucona, ale gdyby transakcja doszła do skutku stworzyłby największą na świecie firmę telewizyjno – filmową kontrolującą szereg stacji telewizyjnych – całą grupę Fox, TNT, TBS, HBO, CNN  i wiele innych oraz wytwórnie filmowe 20th Century Fox i Warner Bros.

Posiadając tyle mediów na własność, Murdoch posiadł potężną władzę, którą wykorzystuje do gier politycznych oraz innych celów. Pozostaje w bliskich kontaktach z najważniejszymi politykami i ma ogromny wpływ na społeczeństwa czytające i oglądające jego media, co wykorzystuje przedstawiając informacje w taki sposób, aby wywołać konkretne zachowania społeczeństwa. Ma przy tym nie tylko wpływ na ich poglądy, ale również na zachowania, np. podczas wyborów.