Siłownia plenerowa – Pomysł na biznes

Siłownia plenerowa jest i będzie opłacalną inwestycją, gdyż od wielu lat w Polsce jest moda na zdrowy tryb życia, zdrowe jedzenie oraz ruch. A zewnętrzna siłownia zapewnia nie tylko aktywny wypoczynek i trening, ale również ruch na świeżym powietrzu, co pozwala na odpowiednie dotlenienie organizmu i poprawę krążenia krwi.

Zalety siłowni zewnętrznej

Ludzie w dzisiejszych czasach są zapracowani i zabiegani – spędzają 90% swojego czasu przebywając w zamkniętych pomieszczeniach: domach, biurach, halach, samochodach, które latem są klimatyzowane a zimą ogrzewane. Brakuje im świeżego powietrza, co źle wpływa na ich zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego w tym aspekcie siłownia plenerowa jest lepsza od siłowni wewnętrznej. Wiadomo oczywiście, iż siłownia  zewnętrzna nie ma szans na zastąpienie profesjonalnego klubu i że nie przygotuje Cię w odpowiedni sposób do zawodów, ale jako uzupełnienie zwykłego treningu, na przykład joggingu spełnia swoją rolę w stu procentach.

Kolejnym ogromnym plusem siłowni plenerowych jest to, że są ogólnodostępne, czynne całą dobę i przede wszystkim darmowe, co przyciąga wielu amatorów sportu. Dzięki temu, że sprzęt siłowy jest prosty w obsłudze, uniwersalny i bezpieczny oraz działa na zasadzie wykorzystania jedynie ciężaru ciała ćwiczącego (nie wybiera się obciążenia tak jak na urządzeniach w siłowniach wewnętrznych) przeznaczony jest dla całego społeczeństwa – mogą z niego korzystać zarówno nastolatki, osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami, osoby wysportowane oraz seniorzy.

Sprzęty mają ogólnorozwojowy charakter i na pewno wykonując ćwiczenia zgodnie z instrukcją poszczególnych maszyn można wzmocnić mięśnie całego ciała. Trening na siłowni zewnętrznej poprawia kondycję, koordynację ruchową, dobrze wpływa na stawy i obolałe części ciała oraz pozwala rozciągnąć mięśnie.

Inwestorzy

Grupa klientów takiej firmy jest dość duża. Instalacją siłowni zainteresowane są miasta, gminy i wsie, które otwierają je dla swoich mieszkańców czerpiąc pieniądze między innymi z funduszy europejskich jak i dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego. Klientami są też inne instytucje mogące otrzymać środki z Unii, takie jak szkoły, uczelnie, obiekty sportowe, szpitale, sanatoria, więzienia czy spółdzielnie mieszkaniowe. Inwestorami są oczywiście również prywatne firmy i instytucje takie jak hotele, ośrodki SPA, ośrodki wypoczynkowe, prywatne osiedla, szkoły, uczelnie, szpitale, domy opieki, sanatoria i wiele innych. Prywatni klienci chętnie inwestują w budowę siłowni plenerowych, bo pozwala im to przyciągnąć do siebie ludzi, zwraca uwagę i stawia ich w lepszym świetle w porównaniu z konkurencją.

Prowadząc taką firmę możesz brać udział w przetargach, szukać klientów na własną rękę wśród prywatnych inwestorów lub podejść do tematu z innej strony – wyspecjalizować się i wykonywać jedynie urządzenia dla określonej grupy odbiorców, na przykład dla kierowców i otwierać siłownie przy parkingach dla TIR-ów, na stacjach paliw i MOP-ach przy autostradach i drogach krajowych.

Urządzenia

Koszt jednego urządzenia wynosi od 2 do 4 tysięcy złotych. Zatem zespół dziesięciu urządzeń to wydatek około 30 tysięcy złotych. Nie jest to dla inwestora koszt zbyt obciążający jego budżet, dlatego tak chętnie w to inwestuje, tym bardziej, że procentuje mu to  w postaci zadowolenia użytkowników.

Od strony technicznej do kwestii samych urządzeń można podejść na kilka sposobów. Możesz samemu lub z pomocą projektanta i technologa zaprojektować urządzenia i produkować je w Polsce w lokalnych firmach bądź też sprowadzać gotowe urządzenia z Chin. Ważne jest, aby były one bezpieczne, spełniały wszystkie wymogi oraz były wykonane z materiałów dostosowanych do naszych warunków klimatycznych.

Jeśli powyższy pomysł na biznes jest tym, czego chcesz się podjąć, realizację zacznij od dokładnego badania rynku w każdym niezbędnym aspekcie oraz stworzenia biznesplanu.