Jak napisać dobre CV?

Zastanawiasz się jak napisać dobre CV? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że napisanie porządnego Curriculum Vitae nie zajmie Ci jedynie dziesięciu minut. CV jest Twoją wizytówką – rekruter na wyrobienie sobie pierwszego wrażenia na Twój temat potrzebuje jedynie kilku sekund, dlatego weź sobie do serca poniższe słowa Winstona Churchilla:

„Jeżeli mam dwie godziny na wygłoszenie przemówienia, mogę przystąpić do niego z marszu. Jeżeli mam przemawiać dziesięć minut, potrzebuję dwóch dni na przygotowanie. Jeżeli moje wystąpienie ma trwać dwie minuty – dajcie mi tydzień na przygotowanie i dwóch doradców, którzy mi w tym pomogą.”

Słowa kluczowe

Rekruterzy przeglądają kilkadziesiąt bądź kilkaset dokumentów aplikacyjnych dziennie i prawda jest taka, że większość z nich skanują jedynie wzrokiem w poszukiwaniu słów kluczowych. Jeśli zatem Twoje CV będzie niechlujne, nieczytelne lub niekonkretne nie będą się w nie zagłębiali, tylko przejdą do kolejnej aplikacji.

Przemyśl dokładnie każde słowo i zawsze pisz CV pod dane ogłoszenie rekrutacyjne, znajdziesz w nim wskazówki, jakich słów kluczowych rekruter będzie poszukiwał w Twoich dokumentach aplikacyjnych.

Curriculum Vitae

Twoje Curriculum Vitae powinno składać się z następujących części:

  • Dane osobowe
  • Doświadczenie zawodowe
  • Wykształcenie
  • Kursy / Szkolenia
  • Dodatkowe kwalifikacje
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Możesz swój życiorys rozbudować o dodatkowe informacje, na przykład: „Szczególne osiągnięcia”.

Pamiętaj, że kolejność powyższych elementów w CV możesz zmieniać w zależności od tego, co w danej aplikacji chcesz mocniej wyeksponować. Najważniejsze informacje powinny być umieszczone na górze. Jeśli zatem aplikujesz na stanowisko, gdzie wymagają ukończonego konkretnego szkolenia a Ty je posiadasz, umieść tę informację zaraz pod swoimi danymi osobowymi. Jeżeli natomiast niedawno co zakończyłeś naukę i nie masz zbyt dużego doświadczenia zawodowego możesz najpierw umieścić dane o swoim wykształceniu i ukończonych kursach.

Informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz ukończonych kursach prezentuj w odwróconej chronologii.

Dane osobowe

Rubryka ta powinna zawierać:

  • Imię i nazwisko
  • Datę urodzenia
  • Adres zamieszkania
  • Telefon kontaktowy
  • Adres mailowy – E-mail powinien składać się z Twojego imienia i nazwiska oraz powinien być założony na profesjonalnej domenie – niezbyt dobrze w CV wygląda adres typu …@cmokaski.pl.
  • Zdjęcie – Fotografia powinna kreować Twój wizerunek profesjonalisty. Wybierz zdjęcie, na którym się uśmiechasz, gdyż uśmiech zawsze wywołuje pozytywne reakcje. Nie umieszczaj natomiast wykadrowanego zdjęcia z wakacji – na pewno nie zachęci ono rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę.

Doświadczenie zawodowe

W części tej powinny znajdować się następujące informacje:

  • Data rozpoczęcia i zakończenia pracy (miesiąc i rok)
  • Stanowisko pracy
  • Nazwa pracodawcy
  • Zakres obowiązków

Jeżeli jesteś dopiero na początku swojej kariery zawodowej i nie masz zbyt dużego doświadczenia, w tym właśnie miejscu zawrzyj informacje o odbytych praktykach, stażach czy pracach dorywczych.

Wykształcenie

Informacje dotyczące wykształcenia muszą zawierać:

  • Datę rozpoczęcia i zakończenia szkoły (rok)
  • Nazwę szkoły
  • Ukończony kierunek / specjalizacja

Z reguły w Curriculum Vitae pomija się szkołę podstawową, chyba że na niej skończyło się edukację. Możesz również nie uwzględniać informacji dotyczącej liceum ogólnokształcącego, jeżeli ukończyłeś studia wyższe.

Kursy / Szkolenia

W tej części podobnie jak powyżej ujmuje się następujące dane:

  • Data rozpoczęcia i zakończenia kursu
  • Nazwa instytucji szkoleniowej
  • Informacja u uzyskanym tytule i uprawnieniach

Dodatkowe kwalifikacje

W sekcji dodatkowe kwalifikacje powinny znajdować się informacje na temat uprawnień czy znajomości:

  • Języków obcych (jaki język i na jakim poziomie)
  • Obsługi programów komputerowych (nazwy programów)
  • Obsługi maszyn i urządzeń (na przykład wózek widłowy czy kasa fiskalna)
  • Prawo jazdy (kategorie)
  • Posiadane uprawnienia do wykonywania zawodu

Formatowanie tekstu

Po zebraniu i spisaniu wszystkich niezbędnych informacji, przystąp do edycji dokumentu. Treść CV powinna się mieścić na jednej stronie A4, chyba że posiadasz już wieloletnie doświadczenie zawodowe, zajmowałeś wiele stanowisk pracy oraz ukończyłeś mnóstwo szkoleń, wtedy nierealne jest zmieszczenie się w tym obszarze.

Rozmiar czcionki najlepiej ustawić na 11 lub 12 punktów a styl czcionki powinien być prosty i czytelny. Zwróć uwagę, aby ogólny układ Twojego życiorysu był uporządkowany i schludny. A na zakończenie uważnie przeczytaj wszystko dla sprawdzenia czy nie zrobiłeś żadnego błędu ortograficznego bądź literówki.

Wszystkie dokumenty aplikacyjne wysyłaj do pracodawcy zapisane w formacie PDF z adresu mailowego, który podałeś w swoim CV. Plik o nazwie „Dokument1” szybko zaginie u rekrutera na dysku, dlatego też zmień jego nazwę na „CV_imię_nazwisko”. I koniecznie zachowaj kopie wysłanych dokumentów aplikacyjnych – mogą się one przydać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Życiorys to oferta handlowa

Wysyłając pracodawcy swoje Curriculum Vitae składasz mu ofertę, zatem nie możesz do wszystkich dawać tak samo wyglądającego dokumentu. Życiorys jest poniekąd ofertą handlową, a nie tylko podsumowaniem tego, czym zajmowałeś się do tej pory. Dlatego czytając ogłoszenie o pracę, świadomie wybieraj te informacje ze swojego życiorysu, które są dla pracodawcy istotne. Dla jednego największym atutem będzie biegła znajomość języka obcego, dla drugiego umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania a dla kolejnego Twoja mobilność. Musisz zatem zmieniać swoje CV pod dane ogłoszenie rekrutacyjne, tak aby wyeksponować te informacje, których rekruter będzie poszukiwał. I koniecznie używaj przy tym słów kluczowych.