Chcesz otworzyć własny biznes, ale się boisz?

Masz dosyć pracy na etacie, ale wciąż się boisz podjąć ostateczną decyzję, aby z niej zrezygnować i otworzyć własny biznes? Cały czas zastanawiasz się czy warto podjąć to ryzyko i co dla Ciebie tak naprawdę będzie lepsze?

Musisz wiedzieć, że osoby prowadzące swoje biznesy, zwłaszcza te odnoszące sukcesy, mają zupełnie inny tok myślenia i postrzegania spraw od osób będących pracownikami na etacie. I od tego właśnie powinieneś zacząć swoją zmianę w tym aspekcie.

Zmień swój sposób myślenia

To, z jakim nastawieniem wchodzisz na rynek pracy zależy od tego, czego zostałeś nauczony w domu oraz w szkole. Od tego, co wpajali Ci rodzice. Trzeba niestety przyznać, że większość mówi swoim pociechom –  chodź do szkoły i dobrze się ucz, przynoś dobre stopnie, abyś potem mógł znaleźć dobrą pracę. Pewnie tylko nieliczni mówią dzieciom – chodź do szkoły, abyś potem został przedsiębiorcą.

Ale nie tylko podejście rodziców wykształca w dziecku myślenie, że będzie w przyszłości pracownikiem. Robi to również w ogromnej mierze szkoła oraz cały system edukacji, który kształci dzieci i młodzież w atmosferze strachu, rozkazów, szantażu oraz braku poczucia wolności. Młody człowiek uczy się w szkole, że popełnianie błędów, próbowanie różnych strategii i kreatywność jest zła. Dla szkoły ważne jest, aby nauczyć schematów od A do Z, aby w rezultacie zdobyć dobry stopień, a nie jest istotna nauka rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków, uczenia się na błędach czy przede wszystkim nauka myślenia.

System edukacyjny przygotowuje młodzież do bycia pracownikami, a nie przedsiębiorcami. Wykształca w nich oczekiwanie, że firma lub państwo powinno dawać, a oni będą tylko brać. Nie wyrabia w nich chęci do pracy, a jedynie oczekiwania na otrzymanie tego, co im się należy.

Zatem, aby móc zostać przedsiębiorcą odnoszącym sukcesy musisz zacząć od zmiany myślenia. Jest to trudne, ale da się tego nauczyć. Trzeba tylko ćwiczyć.

Nie bój się ryzykować

Następnie potrzeba wiele odwagi. Jest ona niezbędna do prowadzenia biznesu, gdyż bez podejmowania ryzyka Twoja firma nie będzie się rozwijała.

„Jeżeli chcesz cieszyć się wolnością, musisz wyrzec się bezpieczeństwa. Pracownicy dążą do bezpieczeństwa, a przedsiębiorcy – do wolności” Robert T. Kiyosaki „Zanim rzucisz pracę”.

To właśnie strach przed konsekwencjami podejmowanego ryzyka oraz przed popełnianiem błędów powstrzymuje większość pracowników etatowych od otworzenia własnego biznesu. Niektórzy jeszcze czekają na idealny moment bądź na dopracowanie swojego produktu, usługi lub wiedzy do perfekcji, nie zdając sobie sprawy, że mając takie podejście, ten moment zapewne nigdy nie nastąpi. Prowadząc biznes, nie musisz, a nawet nie możesz być specjalistą we wszystkim – powinieneś zebrać sobie odpowiedni zespół ludzi, którzy będą ekspertami w swoich dziedzinach. Mówi się przecież, że – jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego. I pamiętaj, powtórzę za Panem Robertem T. Kiyosaki: „jeżeli to Ty jesteś najbardziej inteligentnym członkiem Twojego zespołu, to masz kłopoty”.

Naucz się być przedsiębiorcą

W procesie prowadzenia firmy jest trochę tak, jak w procesie bycia pracownikiem. Zanim staniesz się dobrym pracownikiem oraz ekspertem w swojej dziedzinie musi minąć określony czas, przez który popełnisz wiele błędów, aby się móc na nich uczyć oraz zdobędziesz odpowiednie doświadczenie.

Dokładnie tak samo jest z byciem przedsiębiorcą. Początki zawsze będą trudne, nie raz, nie dwa popełnisz błąd – ale ważne jest, żebyś wyciągał wnioski i się nie poddawał. W tym przypadku też trzeba być wytrwałym, musi minąć sporo czasu i musisz zdobyć mnóstwo doświadczenia, aby stać się dobrym przedsiębiorcą. Ważne, żebyś próbował. Dziecko nie nauczy się jeździć na rowerze nie mając roweru. Ty nie nauczysz się prowadzić firmy, nie otwierając jej.

Pamiętaj, aby przechodząc do kolejnego etapu swojego życia, wziąć z poprzedniej pracy na etacie, z poprzedniego własnego biznesu, czy z poprzednich doświadczeń w swoim życiu to, co najlepsze, a rzeczy niepotrzebne pominąć. I rób tak za każdym razem, gdy wchodzisz na nową ścieżkę.

Podsumowując

Chcąc zostać przedsiębiorcą musisz zmienić swoje myślenie oraz swoją postawę w każdym aspekcie, inaczej wciąż mentalnie będziesz pracownikiem etatowym, a wtedy nie rozwiniesz żadnego biznesu.

Następnie odważ się, pokonaj strach i ucz się.

A w rezultacie osiągniesz swój cel – będziesz wolny!