Nawyki ludzi sukcesu

Nawyki ludzi sukcesu, czyli cenne wskazówki, jak żyć i jakie cechy u siebie wzmacniać, aby móc szybciej zrealizować postawione sobie cele i spełnić marzenia.

Rzeczywistość jest taka, że na wszystkie swoje osiągnięcia musisz zapracować sam – nikt nie zrobi niczego za Ciebie. Ale jeśli się rozwijasz i ciągle pracujesz nad sobą, w końcu uda Ci się ruszyć z miejsca i rozwinąć skrzydła.

Pewnie wiesz, że 95 procent czynności, jakie podejmujesz w ciągu dnia wykonujesz odruchowo. Powinieneś jednak wyrobić w sobie dobre nawyki i pilnować, aby to one rządziły Twoim zachowaniem. Ludzie sukcesu to Ci, którzy rozwinęli w sobie nawyki przybliżające ich do sukcesu. Oto kilka z nich:

Wstawaj wcześnie rano

Jednym z nawyków sukcesu jest wczesne wstawanie. Wyrób w sobie nawyk wstawania o 6.00 rano, czasem nawet wcześniej. Kiedy zadzwoni budzik od razu zabieraj się do działania – zacznij się ruszać. Z samego rana przygotuj się, czytaj, planuj i organizuj swój dzień na piśmie, po czym od razu zabieraj się do pracy. To Ci da odpowiedni zastrzyk energii na cały dzień.

Bądź punktualny

Wyrób w sobie nawyk punktualności. Twoim celem powinno być przychodzenie zawsze na czas, a nawet trochę wcześniej i to nie tylko do pracy i na każde umówione spotkanie, ale wszędzie.

W pracy pracuj

Czas spędzony w pracy poświęcaj tylko i wyłącznie na pracę. Nie marnuj go na czytanie gazet, przeglądanie portali internetowych czy rozmowy ze współpracownikami przy kawie czy posiłku – na to będziesz miał czas po godzinach. Pracując rzetelnie wyrobisz sobie opinię dobrego i solidnego pracownika, któremu warto zaufać, a przede wszystkimi który przeznacza swój czas tylko na wykonywanie zadań o wysokiej wartości. Twój sukces jest zależny od Twoich umiejętności bycia przydatnym.

Działaj szybko

Wyrób w sobie nawyk szybkiego działania. Traktuj wszystkie zadania jako pilne, a wtedy będziesz odnosił większe sukcesy. Dołącz do grupy ludzi, która reaguje szybko, gdy pojawia się nowa szansa lub okazja – dzięki temu otworzysz drzwi możliwościom, które teraz są przed Tobą ukryte.

Rozwijaj się

Twoim nawykiem powinno być nieustanne pogłębianie wiedzy, aby wartość wykonywanych przez Ciebie zadań stale rosła. Nie ma żadnego ograniczenia wiedzy, którą możesz posiąść, jak również nie ma też limitu zysku, jaki możesz wygenerować – wszystko zależy wyłącznie od Ciebie, Twoich ambicji i samozaparcia.

Czytaj regularnie

Jeśli chcesz być wysoko cenionym specjalistą w swojej branży, codziennie przez co najmniej godzinę czytaj teksty dotyczące dziedziny, którą się zajmujesz. Zakreślaj przy tym ważne informacje, rób notatki oraz analizuj za każdym razem, czego nowego się nauczyłeś i jak możesz to wykorzystać w swojej pracy. Nie pozwól, aby konkurencja Cię prześcignęła.

Słuchaj audiobooków i kursów audio

Czas, który spędzasz w samochodzie, podczas treningu, gotowania czy robienia innych czynności poświęcaj na słuchanie audiobooków lub edukacyjnych kursów audio. W ten sposób czas spędzony na myśleniu o „niczym” zamienisz na czas poświęcony na naukę i rozwój osobisty.

Bierz udział w szkoleniach

Regularne uczęszczanie na szkolenia pozwala zdobyć najaktualniejszą wiedzę w zakresie Twojej branży oraz poznać wiele osób zajmujących się tym samym co Ty, co może okazać się w przyszłości bardzo owocne. Dodatkowym plusem szkoleń jest możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy od razu w praktyce przy okazji realizowanych ćwiczeń oraz dopytanie prowadzącego o wszelkie wątpliwości, jakie się nasuwają podczas nauki.

Stwórz swoją listę marzeń i celów

Regularnie zastanawiaj się, czego naprawdę pragniesz, wyobrażając sobie swój idealny styl życia, wymarzoną pracę, rodzinę oraz dochody. Koniecznie spisuj na kartce swoją wizję idealnej przyszłości oraz systematycznie aktualizuj swoją listę marzeń oraz listę celów długo i krótkoterminowych. Więcej o tym, jak stworzyć takie listy przeczytasz w artykułach Zrealizuj swoje marzenia! oraz Kariera zawodowa – jak zaplanować?.

Spędzaj czas z odpowiednimi ludźmi

Staraj się jak najwięcej czasu spędzać z ludźmi kreatywnymi i pozytywnie nastawionymi do świata, którzy stale dzielą się pomysłami i doświadczeniami oraz polecają sobie dobre książki, które czytali, ucząc się w ten sposób od siebie nawzajem.

Jeżeli nie masz obecnie wśród swoich znajomych takich osób, zapisz się do jakiegoś ogólnego bądź branżowego stowarzyszenia, fundacji bądź koła, np. do Stowarzyszenia Przedsiębiorców czy Stowarzyszenia Księgowych – na pewno jakieś w Twojej okolicy istnieje. Dzięki tym spotkaniom możesz poznać wielu wartościowych ludzi oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe.

Ćwicz sytuacje kryzysowe

Regularnie ćwicz przewidywanie kryzysu we wszystkich swoich działaniach, aby przygotować się zawczasu na niepowodzenia, które mogą stanąć na Twojej drodze. Odpowiadaj sobie na pytanie – jakie niepożądane zdarzenia, przeszkody i zagrożenia mogą pojawić się, które zniszczą moje plany lub zagrożą przedsiębiorstwu. Następnie stwórz tyle scenariuszy radzenia sobie z problemami, ile będzie potrzeba, a nic nie wytrąci Cię z równowagi i zawsze będziesz miał gotowy plan działania.

Burza umysłu

Korzystaj z metody burzy umysłu tak często jak to możliwe, gdyż to najskuteczniejszy sposób generowania mnóstwa pomysłów, które mogą zmienić Twoje życie.

Metoda ta jest bardzo prosta a zarazem skuteczna. Weź dużą kartkę papieru i zapisz na górze swój obecny problem lub cel w formie pytania. Dobrze by było, aby pytanie było sformułowane najprecyzyjniej jak się da, np. „Co mam zrobić, aby w ciągu roku znaleźć nową posadę, która przyniesie mi dwa razy większy dochód?” lub „Co mam zrobić, aby podwoić swoje dochody w ciągu najbliższego roku?”.

Następnie napisz MINIMUM 20 różnych odpowiedzi na swoje pytanie. Pamiętaj tylko, że nie możesz napisać mniej niż 20 sposobów na podwojenie swoich dochodów. To jest absolutne minimum, aby burza umysłu zadziałała poprawnie.

„Twoje pierwsze odpowiedzi będą pewnie proste i oczywiste. Na przykład: „pracować więcej”, „pracować dłużej”, „uzupełnić wykształcenie”, „poprawić swoje umiejętności w danej dziedzinie” i tak dalej. Będzie z nimi łatwo. Kolejne 5 do 10 odpowiedzi będzie ci już trudniej wymyślić. Ostatnie 10 odpowiedzi będzie prawdziwym wyzwaniem, jakbyś miał wycisnąć wodę z kamienia.”   Brian Tracy „Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”

Liczba, jak i treść możliwych odpowiedzi jest ograniczona tylko i wyłącznie przez Twoją własną wyobraźnię.

Po spisaniu co najmniej 20 różnych odpowiedzi, przeczytaj je jeszcze raz i wybierz przynajmniej jedną, którą natychmiast wcielisz w życie. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie podjęte przez Ciebie działanie utrzymuje stały przypływ nowych pomysłów do Twojej głowy. Jeśli nie wiesz do końca, jak wybrany pomysł wcielić w życie, zastosuj po raz kolejny metodę burzy umysłu. Weź nową kartkę papieru, zadaj odpowiednie pytanie odnośnie wybranej odpowiedzi i znajdź oraz zapisz kolejne 20 pomysłów rozwiązania nowego problemu.

Spróbuj, to naprawdę działa! Po pewnym okresie stosowania tej metody dojdziesz do wprawy i Twój umysł będzie myślał bardziej kreatywnie.

Jeśli będziesz tę metodę stosował raz dziennie, przez 5 dni w tygodniu, da Ci to 100 nowych pomysłów tygodniowo i ponad 5 tysięcy rocznie. Pomyśl – jak bardzo wzrośnie Twoja kreatywność oraz jak zwiększy się tempo realizowania celów i marzeń, gdy choćby kilkadziesiąt lub kilkaset z nich wcielisz w życie w ciągu najbliższego roku.

Każdego dnia coś rób

Codziennie wykonuj jakąś czynność, która zbliża Cię do Twojego celu lub marzenia. Robienie czegoś każdego dnia da Ci poczucie poruszania się we właściwym kierunku, zmotywuje do dalszego działania, pomoże podtrzymać Twoją wiarę, entuzjazm, energię oraz odwagę do ciągłego dążenia do celu.

Nawyki ludzi sukcesu

Podsumowując powyższe, ludzie sukcesu są bardziej produktywni, niż Ci, którym się nie powodzi, gdyż mają lepsze nawyki. Bądź jak oni – posiądź umiejętność szybkiego działania, wyrób w sobie nawyk wczesnego wstawania, bądź zawsze na czas oraz pracuj przez cały czas spędzany w pracy. Bądź jak inni ludzie sukcesu i stale się dokształcaj, poświęcaj dużo czasu na czytanie oraz spędzaj czas z ludźmi, od których możesz się wiele nauczyć. Opracowuj nowe sposoby rozwiązywania problemów i nigdy się nie poddawaj. Rozwijaj również w sobie i podtrzymuj wewnętrzną motywację do nieprzerwanego działania, aby móc w pełni pracować nad realizacją zapisanych celów i spełnianiu wielkich marzeń.