Pozytywne myślenie zmieni Twoje życie

Twoje myśli kierują Twoim życiem, dlatego tak ważne jest pozytywne myślenie.

Miej nad nimi kontrolę, tak aby Twoje nastawienie do życia oraz sposób spojrzenia na wszystko, co się wokół dzieje było pozytywne i dokładnie takie, jakiego oczekujesz. Tylko i wyłącznie Ty masz władzę nad swoimi myślami, dlatego tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądał każdy Twój dzień, Twoja przyszłość i całe Twoje życie.

Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie

„Nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś, tylko wymyślasz to, kim jesteś.”     Brian Tracy „Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”

Jest dokładnie tak, jak mówi znany mówca i pisarz motywacyjny Brian Tracy – jeśli uznasz, że coś jest prawdą, staje się to nią dla Ciebie, niezależnie od tego, jaka jest rzeczywistość. Dlatego właśnie Twój sposób myślenia o sobie i swoim życiu determinuje niemal wszystko, co Ci się przydarza.

Twój świat, otoczenie i całe Twoje życie jest odzwierciedleniem Twojego życia wewnętrznego, to znaczy:

  • Twój poziom wiedzy określa Twoje zarobki i sukcesy zawodowe,
  • Twój stosunek do zdrowia i sprawności fizycznej określa stan Twojego ciała,
  • Twój wewnętrzny stopień rozwoju osobistego określa stan Twoich relacji z ludźmi,
  • a Twoje poglądy i oczekiwania określają Twoje zachowania wobec innych oraz Twoją postawę życiową.

Jak widzisz cały Twój świat zewnętrzny stanowi odbicie Twojego świata wewnętrznego. Dlatego najważniejszym celem powinno być przejęcie pełnej kontroli nad procesem myślenia i skoncentrowanie swoich czynów i myśli na osiągnięciu tego, czego pragniesz. Uwierz mi – wewnętrzny postęp szybko przyniesie widoczne rezultaty na zewnątrz.

Myśl pozytywnie

Unikaj negatywnego spojrzenia na świat, doszukiwania się wszędzie problemów i niesprawiedliwości oraz widzenia w każdym złego i niedobrego człowieka. Skutkiem takiego postrzegania świata jest marnowanie czasu na szukanie winnych wśród otaczających Cię osób i instytucji oraz oskarżanie ich o wszystkie problemy i nieszczęścia, jakie Cię dotykają.

Miej pozytywne nastawienie do życia, do ludzi oraz do całego otaczającego Cię świata. Najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia tego jest branie na siebie odpowiedzialności za rzeczy, które Ci się przydarzają. Dzięki temu łatwiej jest we wszystkim i we wszystkich dostrzec dobro, w skutek czego stajesz się szczęśliwszą osobą a zarazem większym optymistą.

Naucz się nie dostrzegać na każdym kroku ograniczeń i niesprawiedliwości, a w zamian za to nadzieję i możliwości. Dopóki nie przejmiesz całkowitej odpowiedzialności za swoje życie, myślisz o sobie jak o ofierze, natomiast gdy już Ci się to uda, zaczynasz widzieć w sobie zwycięzcę.

Unikaj negatywnych emocji

Naucz się wypierać wszystkie negatywne myśli i emocje w zarodku. Zobaczysz, że po dłuższym czasie stosowania tego zaczniesz postrzegać świat wokół siebie bardziej optymistycznie.

„W psychologii jest pewne prawo zakładające, że jeśli stworzysz w wyobraźni obraz tego, kim chcesz się stać, i utrzymujesz go odpowiednio długo, wkrótce staniesz się taki, jak pragniesz.” William James

Na początku nie jest to łatwe, ale z czasem dojdziesz do wprawy i ani się obejrzysz będziesz zawsze uśmiechniętym od ucha do ucha optymistą.

Zacznij od drobnych sytuacji i problemów dnia codziennego – nie roztrząsaj każdej sytuacji, która Ci się przytrafia, nie opowiadaj o niej w sposób negatywny wszystkim napotkanym znajomym, ani nie przywołuj co chwila w myślach, nie powtarzaj, nie analizuj – powoduje to tylko i wyłącznie nawrót Twojego zdenerwowania i nic więcej na tym nie zyskujesz, a wiele tracisz.

Każde zachowanie, które jest stale powtarzane, staje się w końcu nawykiem. Wielu ludzi rozwija w sobie nawyk reagowania złością na każdy problem czy rozczarowanie, aż w końcu osiągają punkt, w którym stale czują się czymś zdenerwowani. Aby tego uniknąć kontroluj swoje emocje i ćwicz dopóki w nawyk Ci nie wejdzie reagowanie na każdą sytuację w sposób pozytywny. Pomocne przy tym są dwa proste, pozytywne pytania, które zadawaj sobie zawsze po wydarzeniu czy sytuacji, którą chcesz przeanalizować:

„Pierwsze pytanie brzmi: „Co zrobiłem dobrze?”. Niezależnie od tego, co zrobiłeś, ani od tego, czy sytuacja zakończyła się sukcesem czy porażką, powinieneś natychmiast przywołać w umyśle całe zdarzenie i ocenić, co zrobiłeś dobrze. (…)

Drugie magiczne pytanie to: „Co zrobiłbym inaczej?” To świetne pytanie, ponieważ sprawia, że zaczynasz myśleć pozytywnie o całym zajściu oraz o zwiększeniu swojej efektywności.”     Brian Tracy „Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”

Zapomnij

Jednym ze sposobów na uporanie się z negatywnymi emocjami jest po prostu szybkie zapomnienie o nich poprzez zajęcie myśli czymś pozytywnym.

Po pierwsze nie da się myśleć o dwóch rzeczach naraz, więc dla swojego dobra wyrób w sobie nawyk myślenia tylko pozytywnie.

Po drugie mamy trzy okresy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, przy czym teraźniejszość to tylko krótka chwila. Zatem masz wybór – możesz skoncentrować swoją uwagę na czymś, co się już stało lub na przyszłości, nad którą masz jeszcze kontrolę. Nie marnuj energii na złoszczenie się na wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości, na które nie masz już wpływu i nie możesz ich zmienić. Takie stale podsycane negatywne emocje, które budzą się przy rozpamiętywaniu przeszłości, tylko okradają Cię z radości życia.

Nie bierz do siebie

Kolejnym sposobem na zablokowanie negatywnych emocji jest nie branie do siebie niczego, co Ci się wydarza ani żadnych z rzeczy, które usłyszysz. Unikaj doszukiwania się w każdej sytuacji oraz rozmowie ataku na samego siebie lub na coś, w co wierzysz i co jest dla Ciebie ważne. Jak będziesz roztrząsał każde według Ciebie nieuprzejme i aroganckie zachowanie innych ludzi i uznawał je za atak na swoją osobę, będziesz się czuł ciągle urażony i zdenerwowany, możesz zechcieć się zemścić lub popaść w depresję.

Prawda jest taka, że ludzie większość swojego czasu zajmują się głównie samym sobą i własnymi problemami, więc branie do siebie wszystkiego co mówią bądź robią nie ma sensu. Ćwicz dystans wobec siebie oraz osób i sytuacji, które sprawiają, że się denerwujesz, bo większość z osób nie ma na celu zaatakowania Ciebie, a jedynie ochronę siebie bądź podniesienie poczucia własnej wartości.

Wybaczaj

Wybaczanie każdemu, kto Ciebie lub bliską Tobie osobę źle bądź niesprawiedliwie potraktował jest kolejnym sposobem na szybkie uporanie się z negatywnymi emocjami. Nie ma sensu nosić w sobie żalu i złości, bo wtedy oddajesz drugiej osobie kontrolę nad swoimi emocjami za każdym razem, gdy o niej myślisz.

Większość ludzi myśli, że wybaczając wyraża zgodę na aroganckie czy niesprawiedliwe zachowanie i robiąc to pozwala tej osobie bezkarnie odejść. A prawda jest taka, że do stworzenia więzienia potrzeba zawsze dwojga: więźnia i strażnika, którzy oboje równocześnie się w nim znajdują. Gdy pozwolisz więźniowi odejść – uwolnisz również siebie. Nie musisz wcale godzić się z postępowaniem drugiej osoby – po prostu mu wybacz, abyś mógł zachować spokój umysłu i w pełni zająć się swoim życiem. Wybaczenie jest więc trochę samolubnym zachowaniem.

Pozytywne myślenie zmieni Twoje życie

Wszystko tkwi w głębi Twoich myśli i co ważne masz nad nimi kontrolę. To Ty decydujesz, na co poświęcasz czas, jak wygląda każdy Twój dzień i Twoja przyszłość. Dlatego zaprogramuj swój umysł nowymi pomysłami, pozytywnymi emocjami oraz motywującymi przekonaniami dotyczącymi Ciebie oraz Twojej przyszłości, a wszystkie drzwi staną otworem.